W jaki sposób można uzyskać certyfikat ISO 14001?

Strona główna > Blog > W jaki sposób można uzyskać certyfikat ISO 14001?
Blog

Normy ISO to dokumenty sporządzane i opracowywane przez międzynarodowych ekspertów z określonych dziedzin gospodarki. Są symbolem jakości, ale również świadczą o wiarygodności danej firmy. Jedną z istotnych norm ISO jest 14001, która odnosi się do zarządzania środowiskiem i jego ochrony. Przeczytaj, czego dokładnie dotyczy i jak można ją wdrożyć.

Czym jest ISO i w jaki sposób można wdrożyć normy ISO?

ISO jest Międzynarodową Organizacją Normalizacyjną, którą tworzą niezależni specjaliści. Opracowywane przez nich normy są świadectwem wysokiej jakości usług świadczonych przez daną organizację, jej rzetelności oraz wiarygodności na rynku krajowym i zagranicznym. Certyfikaty ISO zawierają informacje i zbiory dobrych praktyk odnoszące się do wielu aspektów działalności, a przy tym są uniwersalne. Aby wprowadzić taką normę do swojej firmy, warto jest skorzystać z usług profesjonalistów, np. biur konsultacyjnych, które zajmują się wdrażaniem  norm ISO. W trakcie szkoleń przedstawiane są systemy zarządzania odnoszące się do poszczególnych norm. Natomiast certyfikaty dokumentujące system jakości wystawiane są przez niezależne firmy certyfikujące.

Czego dotyczy norma ISO 14001?

Norma ISO 14001 odnosi się do Systemu Zarządzania Środowiskowego, a jej wprowadzanie w przedsiębiorstwach ma pomóc w ochronie środowiska naturalnego. Dzięki niej firmy mogą zarządzać swoimi wyrobami, działaniami, czy usługami w taki sposób, by ograniczyć lub zniwelować ich negatywny wpływ na środowisko. Często posiadanie certyfikatu ISO 14001 stanowi warunek zawarcia transakcji biznesowych, gdyż działania proekologiczne zyskują na coraz większej wartości. Ponadto jest to także istotny fakt dla konsumentów, którzy aktualnie bardzo zwracają uwagę na politykę firmy i jej świadomość ekologiczną.

Wróć