Jak wybrać jednostkę certyfikującą?

Strona główna > Blog > Jak wybrać jednostkę certyfikującą?
Blog

 

Certyfikacja to proces, który musi przejść każde przedsiębiorstwo, które chce udokumentować posiadanie systemu jakości zgodnego z normami ISO 9001, ochrony środowiska ISO 14001, bezpieczeństwa i higieny pracy ISO 45001, AQAP, PN-EN 729 itd. W naszym kraju działa wiele jednostek certyfikujących, często międzynarodowych, będących niezależnymi podmiotami. Czy każda z nich gwarantuje certyfikację takiej samej wartości? Jak wybrać sprawdzoną jednostkę certyfikującą?

Wybór jednostki certyfikującej — na co zwrócić uwagę?

Głównym celem współpracy z jednostką certyfikującą jest uzyskanie stosownego dokumentu — certyfikatu, potwierdzającego zgodność określonego systemu zarządzania z obowiązującymi normami i dyrektywami. Wprawdzie nasza firma nie przeprowadza procesów certyfikacji, gdyż specjalizujemy się fachowym doradztwem podczas wdrażania systemów zarządzania, jednak chętnie służymy pomocą również przy doborze odpowiedniej jednostki certyfikującej.

Naszym klientom zawsze polecamy współpracę z jednostkami, które cieszą się na rynku renomą i zaufaniem. Bardzo ważne jest, aby przeprowadzały specjalistyczne badania, zapewniały szeroki obszar możliwości certyfikacji i profesjonalne działanie.

Koniecznie trzeba również zwrócić uwagę na uprawnienia do certyfikacji. Uprawnienia takie nazywamy akredytacją, która udzielana jest przez jednostki akredytujące.  Wbrew pozorom nie wszystkie firmy zapewniające certyfikację mogą poszczycić się takim oficjalnym upoważnieniem, dlatego też nie zawsze możemy mieć pewność, czy spełniają wymagania pozwalające na świadczenie usług na wysokim poziomie. Jednostki akredytujące działają w każdym kraju UE. W Polsce jest to Polski Centrum Akredytacji (PCA). Jeśli więc firma działa na polskim rynku, warto wybrać krajową jednostkę certyfikującą.

Jednostki certyfikujące powinny też dysponować kompetentnym zespołem fachowców oraz własnym zapleczem technicznym. Nowoczesny sprzęt pozwala na prowadzenie działań w sposób precyzyjny, a jednocześnie sprawny. Kluczowe jest również to, aby przeprowadzone wyniki audytów były obiektywne i niezależne. Tylko wtedy jednostka może dać gwarancję, że wydawane przez nią certyfikaty są wiarygodne.

 

Wróć